Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 10 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
 • Kategorie blogu
 • Štítky blogu
Novinky
01.01.2023
Zemní vruty - osobní odběr
Nyní máte možnost osobního odběru (pouze) ZEMNÍCH VRUTŮ u nás na skladě Ke Karlovu 65/2 v Ivančicích. Platit lze jak hotově na místě, tak i předem z... číst celé
01.01.2023
Facebook, Instagram
Nejnovější novinky nyní můžete sledovat jak na našem Facebooku, tak také na Instagramu.   Těšíme se na Vás! :-)   Váš tým  Bezva spojovací materi... číst celé
01.01.2023
Novinky 2023
Do katalogu jsme opět přidali další nové položky spojovacích materiálů, obsah eshopu neustále doplňujeme. Omlouváme se tímto za omezený provoz eshopu,... číst celé
Zobrazit všechny novinky
FACEBOOK, HEUREKA

 1. Úvod
 2. BLOG
 3. SPOJOVACÍ MATERIÁL - VRUTY
06.12.2021

SPOJOVACÍ MATERIÁL - VRUTY

Vrut je druh samořezného šroubu, který má tu výhodu, že s její pomocí se dá spojované kusy jednotlivě rozebírat. Při otáčení vrutů se sami zařezávají do měkkých materiálů (dřevo, plast, sádrokarton) nebo je také můžeme pomocí hmoždinky využít do pevných materiálů (cihla, beton atd.) Vruty se vyznačují jednoduchostí k použití a vyznačují se silnou pevností.

Nejběžnějším materiálem pro vruty je uhlíková ocel, který se dále povrchově upravuje, nejčastěji formou zinkování (žlutý nebo bílý zinek). Zinkování chrání vrut před korozí. Pro vyšší ochranu vůči korozi se používá nerezová ocel.

Nerez se stupňuje podle odolnosti vůči vnějšímu prostředí od A1 po A5. Jsou tedy využívány tam, kde jsou vystaveny přírodním vlivům. Nejčastěji jsou používané vruty s označením A2 (domácí i venkovní použití) a A4 (zvýšená odolnost proti korozi a kyselinám). Dále pak C1, C2 a C3 - méně používané, mají nižší korozivzdornost.

Vruty se dle závitu dělí:

Plný závit - je od špičky závitu až k hlavě vrutu.

Částečný závit - jeho délka se liší a je vždy udáváná výrobcem, používá se nejčastěji tam, kde je potřeba přitáhnout materiály k sobě.

Základní rozdělení drážek:

Křížová drážka philips (PH) 

 • je nejrozšířenější, je používán především mezi domácími kutili
 • Využívá se spíš u samořezných šroubů (vruty do sádrokartonu).
 • Jedná se o jednoduchý kříž v hlavě vrutu

Křížová drážka pozidriv (PZ)

 • Vruty určené k používání do dřeva
 • Základní kříž hlavy vrutu je opatřen mezizářezy, tím se lépe využívá rozložení síly, a tím je utahovací moment mnohem efektivnější

Torx drážka (TX) 

 • Tvoří ho šestiramenná hvězdice, nejčastěji se používá tam, kde je vyšší kroutící moment.

Plochá 

 • Nejstarší a nejjednodušší typ drážky už se dnes příliš nepoužívá.

Imbus (Inbus)

 • vnitřní šestihran

Zápustné hlavy: (vrut je zapuštěn do materiálu)

Zápustná (zapuštěná, kuželová)

 • Celý vrut (šroub) je zapuštěný do materiálu a nikde nečouhá, vzniká tak hladký přechod.
 • Je ideální pro nábytek, protože se dá snadnou přelepit krytkou v barvě dekoru dřeva a zahladí po něm stopy.

Čočkovitá (čočková)

 • Jedná se o kombinaci zapuštěné a půlkulaté hlavy.
 • Kuželová část vrutu zapadne do materiálu a vrchní čočkovitě vyboulená část zůstane viditelná.

Nezápustné hlavy: (hlava na materiál dosedne, ale žádná její část se nezapustí do otvoru)

 • Půlkulatá – Vedle zapuštěné je druhým nejčastějším typem hlavy. Vypadá jako malý hříbek – hlava ve tvaru polokoule dosedne na spojovaný materiál, takže zůstane zcela nad povrchem.
 • Válcová – Jedná se o nízký pravidelný válec s různými drážkami, nejčastěji s imbus pohonem.
 • Talířová – Na spodní kuželovou část přiléhá polokoule s límcem na okraji. Podobá se tak malému obrácenému talíři. Typická je pro tesařské vruty.

Je důležité zvolit vhodné hroty odpovídajícímu příslušnému typu drážky.

Vruty do dřeva

Univerzální vruty jsou určené jako spojovací materiál pro dřevěné konstrukce. Mají různé typy hlav, drážek. Povrchová úprava vrutů je galvanický zinek s bílým, běžněji žlutým chromátem. Vruty mají neomezené možnosti použití.

Vruty pro dřevostavby - tesařské vruty

Vylepšená verze klasických vrutů do dřeva, jsou pevnější než obyčejné vruty. Používají především při realizaci dřevostaveb, jako jsou dřevěné domy, pergoly a další podobné stavby. Vruty jsou vysokopevnostní, pružné a dodáváme je v provedení s talířovou hlavou, zápustnou hlavou a s povrchovou úpravou zinek bílý a zinek žlutý.

Vruty do sádrokartonu

Vruty pro montáže sádrokartonových konstrukcí a sádrokartonových desek. Šrouby do sádrokartonu jsou v povrchové úpravě fosfát šedý. Šrouby nabízíme jak samostatně, tak i páskované.

Terasové vruty (fasádní vruty)

Vruty jsou zhotovené z martenzitické oceli s přísadami nerezavějících prvků. Používají se pro terasová prkna a dřevěné fasádní obklady. Vruty pevné, pružné a vhodné pro veškeré venkovní aplikace (terasy, fasády, obklady, oplocení, zahradní nábytek, houpačky, prolézačky, drobné stavby).

Konfirmáty (nábytkové vruty)

Nábytkové vruty se používají při spojování dřevěných nebo dřevotřískových desek, například při sestavování nábytku. Závity zajišťují, že se vrut z desky nevytrhnou. Mají zápustné hlavy, které lze plošně zapustit do materiálu s vnitřním šestihranem. Závity jsou samořezný s tupou špičkou.

Podstavcové vruty

Tyto vruty jsou bez klasické drážky. Mají šestihrannou hlavu a zašroubovávají se pomocí šestihranné nástrčné hlavice. Používají se zejména tam kde je potřeba pevné spojení - do dřeva, dřevotřísky, přes hmoždinku do betonu a zdiva.

Kombinované šrouby

Kombivrut kombinuje vlastnosti vrutu a šroubu. Hrubý závit do dřeva (do hmoždniky) umožňuje aplikaci do materiálu s různou kotevní hloubkou, druhá část kombivrutu má metrický závit pro matici. Zašroubování lze provádět buď pomocí malé drážky na konci metrické části nebo pomocí šestihranu na dříku.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

INFORMACE PRO ZÁKAZNÍKY

O NÁS

JAK NAKUPOVAT

OBCHODNÍ PODMÍNKY

KONTAKTY 

RECENZE E-SHOPU

BLOG

E-SHOP BEZVA SPOJOVACÍ MATERIÁL

SKLAD ZEMNÍ VRUTY:

KE KARLOVU 65/2

IVANČICE, 664 91, ČR

 

JAKUB FIŠER

IČO: 06633374

DIČ: CZ9012124363

 

Bezva spojovací materiál
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz